Wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych w PHU ELEKTRA
Projekt przewiduje wdrożenie do działalności gospodarczej Wnioskodawcy wyników projektu realizowanego w ramach RPO dla województwa Śląskiego
Wartość projektu
13 120 805,28 PLNWkład Funduszy Europejskich
5 333 660,68 PLNDziałania
Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki - 1.1. Ścieżka SMARTProjekt przewiduje wdrożenie do działalności gospodarczej Wnioskodawcy wyników projektu realizowanego w ramach RPO dla województwa Śląskiego. Projekt zakończony został w 2020 roku raportem z prac b+r i przewiduje wdrożenie rezultatu. W wyniku przeprowadzonych analiz różnych rozwiązań technicznych prostowników oraz badań wytrzymałościowych diod powstały 2 typy prostownika: 1.szafowy – urządzenie w formie szafy o gabarytach 850x850x2100 . 2.kompaktowy – urządzenie zbudowane na ramie i przymocowane do konstrukcji transformatora, co stanowi kompaktowe rozwiązanie dla stacji trakcyjnych, które nie posiadają zbytnio dużo miejsca na zastosowanie oddzielnie prostownika i transformatora.
Cechy i funkcjonalność Rezultat projektu w postaci prostownika trakcyjnego pozwala na sprawne i bezawaryjne funkcjonowanie transportu miejskiego. Elastyczny tor prądowy, wyeliminowanie nagrzewania się wyższych partii urządzenia, -lepsza jakość w eksploatacji urządzeń w przedsiębiorstwach komunikacyjnych, -praca pod napięciem 660V. Dwa nowe produkty w ofercie ELEKTRY będą posiadać tę samą najważniejszą funkcjonalność, czyli zastosowanie elastycznych torów prądowych.
Korzyści jakie zostały uzyskane z zastosowania tego rozwiązania: – brak uszkodzeń przy silnych na prężeniach urządzenia, Opisane powyżej cechy i funkcjonalności planowanego do wdrożenia prostownika wykazują wysoką innowacyjność uzyskanych rezultatów i na rynku nie ma wielu konkurentów, którzy będą w stanie w krótkim czasie wprowadzić podobne rozwiązania do naszych. Wszystkie rezultaty badań z przeprowadzonych prac B+R, zostały wykorzystane do stworzenia w pełni działających prototypów, a osiągnięty IX poziom gotowości technologicznej pozwala na komercjalizację wyników prac B+R. Wnioskodawca w dniu 22-12-2022 otrzymał z UP RP Dokument Patentowy na wynalazek pt. „Prostownik” co stanowi o unikalności rezultatu projektu. Projekt polega na budowie hali produkcyjnej, zakupie ŚT i WNiP, a następnie wdrożeniu nowych produktów.